Ręczniki bawełniane ... czyli
Bawełna to rodzaj materiału, którego nazwa pochodzi od rośliny o tej samej nazwie. Bawełną określamy miękkie włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – Gossypium. Włókno to służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – bawełny - bardzo popularnej w przemyśle tekstylnym, ale również do produkcji materiałów opatrunkowych ze względu na silne własności absorpcyjne. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
Bawełna jako bardzo wydajna roślina uprawna traci tylko ok. 10% suchej masy podczas procesu przetwarzania. Aby uzyskać czytą celulozę należy z niej usunąć śladowe ilości wosku i białek. Bawełna dzięki charakterystycznej budowie włókna posiada naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji. Każde włókno tworzy 20-30 warstw celulozy w kształcie lekko skręconej tasiemki o szerokości od 10 do 30 μm.
Bawełna wymaga klimatu ciepłego i suchego. Najwięcej włókna uzyskuje się z bawełny zwyczajnej i bawełny egipskiej . Dodatkoww z nasion bawełny tłoczy się olej jadalny. Bawełna jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Uprawiy były prowadzone już 3 tysiące lat p.n.e., jednak największą rolę w przemyśle włókienniczym zaczęła odgrywać dopiero od XIX w.
W dzisiejszych czasach bawełna jest niezwykle popularna i jej udział w światowej produkcji tkanin jest nie do podważenia. Oprócz przemysłu tekstylnego, bawełna znajduje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych, sieci rybackich, filtrów do kawy, papieru. Niedawno używano jej do produkcji węży strażackich. Z ziaren bawełnicy wytwarza się olej, który po rafinacji może być spożywany przez ludzi. Wytłoki stanowią wysokiej jakości karmę dla zwierząt hodowlanych.
Uprawa bawełny wymaga znacznych nakładów siły roboczej. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie mechanizacja uprawy bawełny poczyniła duże postępy, nakłady żywej siły roboczej są wyższe niż przy uprawie jakiejkolwiek innej rośliny. W drobnych gospodarstwach Egiptu, gdzie większość prac wykonuje się ręcznie, uprawa bawełny absorbuje 5-6 razy tyle pracy, co jakakolwiek inna roślina. W różnych krajach bawełnę uprawia się zarówno w bardzo drobnych gospodarstwach, jak i w wielkich gospodarstwach plantacyjnych.
Bardzo pracochłonny jest też zbiór bawełny. Gdy tylko torebki nasienne zaczynają pękać, wszystkie siły kieruje się na zbieranie włókna, przy czym do pracy angażuje się często robotników z pobliskich miast, a nawet sprowadzanych z zagranicy.
Jak duże jest jej znaczenie, wskazują dane - przy plonie 4 q włókna z l ha maszyny mogą zebrać w godzinę ok. 650 kg nie oczyszczonej bawełny, gdy zbiór jest ręczny na godzinę wynosi ok. 15 kg. Mechanizacja zbioru za pomocą kombajnów bawełnianych wymaga jednak pól dużych i suchych. Zebraną bawełnę odwozi się do oczyszczalni, gdzie odbywa
się odziarnianie, czyli oddzielanie włókna od nasion.
Bawełna jest jednym z najważniejszych artykułów handlu światowego. W przybliżeniu ok. 50% produkcji przeznacza się rocznie na eksport. Około 30 krajów eksportuje bawełnę, jednak tylko cztery- Stany Zjednoczone, Uzbekistan, Egipt i Meksyk, grają większą rolę dostarczając łącznie 70% światowego eksportu bawełny. Poważniejszymi eksporterami bawełny są ponadto: Brazylia, Peru, Sudan, Syria, Turcja, Indie, Pakistan oraz kraje Afryki Wschodniej. Układ ten nie jest stały. Zmiany pogodowe, zmiany koniunkturalne oraz polityka ekonomiczna poszczególnych państw powodują znaczne wahania w udziale tych krajów w handlu międzynarodowym.
Największym importerem bawełny jest Japonia, a następnie Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy. Mniej importują Indie, Polska, Belgia, Holandia i Kanada.
No i my :)